Pratik Silikon Ürünler

Pratik Silikon Ürünler

Pratik Silikon Ürünler

Son yıllarda evlerimizin her alanına giren ve rahatlıkla kullandığımız silikon ürünler sağlıklı mıdır değil midir diye çok uzun tartışmalara konu olmuştur. Silikonun hammaddesi aynı zamanda camın hammaddesi olan silis kumudur. Silis kumunun belli bir sıcaklıkta sıvılaştırılması sonucunda elde edilir.

 

Silikon ürünlerin en çok kullanıldığı alan mutfaklardır. Kek kalıpları, maşa, spatula, nihale ve daha pek çok mutfak gereci silikon malzemeden üretilmektedir. Metal ve kromların yerini alan silikonlar tüm tartışmalara rağmen rahatlıkla kullanılmaktadır.

 

Özellikle son yıllarda konu üzerinde uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar sayesinde kullanıcıların içleri rahatlamıştır. Silikon kesinlikle kanserojen maddeler içermez, bu sebeple de sağlığa bir zararı bulunmamaktadır. Silikon ürün kullanmanın sağlık dışında da tercih edilme sebepleri vardır. Bunlardan en önemlisi hafif ve zaman içerisinde deformasyonlara uğramamasıdır. Renk seçenekleriyle de oldukça cazip görünmekte, bu sebeple de tercih edilmektedir.

 

Doku olarak ısıya dayanmayacağı düşünülmektedir. Ancak yapım aşaması yüksek ısı kaynaklıdır. Bu nedenle rahatlıkla yüksek ısıya maruz bırakılabilmektedir. Silikonla ilgili bir yanılgı da plastik ürünle karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. Silikon hem hammadde hem de ısıya dayanıklılık açısından plastikten çok farklıdır.

Tıkla Ara